Гэр Ландшафтын дизайн Дунд бүлгийн уран зохиолын хичээлийн хураангуй Сэдэв: “Үлгэрт зочлох нь. "Үлгэрийн орон руу аялал" дунд бүлгийн уран зохиолын хичээлийн хураангуй.

Дунд бүлгийн уран зохиолын хичээлийн хураангуй Сэдэв: “Үлгэрт зочлох нь. "Үлгэрийн орон руу аялал" дунд бүлгийн уран зохиолын хичээлийн хураангуй.

Эцсийн хичээлийн хураангуй

уран зохиолд

Сэдэв: "Маш их янз бүрийн үлгэрүүд, бид мэднэ."

"Галт" дунд бүлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Кузьмина М.В.

Самара тосгон 2011 он

Зорилтот:

1. Даалгавраар үлгэрийг таньж сур.

2. Загварчлалын тусламжтайгаар үлгэрийн бүтцийг дамжуулж сур.

3. Үлгэрт гардаг баатруудын харагдах дарааллыг санаарай.

4. Концерт дээр тоглох чадварыг хөгжүүлэх.

5. Яриа, төсөөлөл, уран зөгнөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

1. Ном унших сонирхол, аман зохиолд дурлах..

Тоног төхөөрөмж:

Зөөлөн тоглоомзулзага, өнхрөх зүү, хуурамч зул сарын гацуур мод, цасан ширхэг, ширээ, сандал.

Хичээлийн явц: Чимээгүй хөгжим тоглож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн уу хүүхдүүдээ. Өнөөдөр манайд бяцхан зулзага ирлээ.

Тэр үлгэр ярих дуртай бөгөөд та нар үлгэр эсвэл шүлэг мэддэг үү?

Хүүхдүүд.Тиймээ. Бид мэднэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зочноо баярлуулж, шүлгээ уншъя бид ярьж байна, муурны тухай.

Хүүхдүүд: шүлэг унш : "Манай муур шиг."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа

Оюун ухаанаар бүтээгдсэн бүх зүйл

Сэтгэлийн эрмэлздэг бүх зүйл

Хув ассан шиг далайн ёроол,

Номонд болгоомжтой хадгална.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бид "Алтан үлгэр" номыг уншсан.

Тэднийг яагаад ард түмэн гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Учир нь тэднийг ард түмэн зохиосон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Би таныг ардын үлгэрээр аялахыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хамтдаа тойрог дээр зогс

Бид гар барих хэрэгтэй, зөвхөн хамтдаа, зөвхөн хамтдаа.

Бид газар дээрээ эргэлдэж, гайхалтай үлгэрт оров.

(Хүүхдүүд хөдөлгөөнийг дуурайдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө залуусаа энэ юу болохыг хараарай?

Хүүхдүүд:Гулсмал зүү.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ямар үлгэрт гулсмал зүү ярьдаг вэ?

Хүүхдүүд: Chanterelle - гулсмал зүүтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ үлгэрт юу болсон бэ.

(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хамтдаа тойрог дээр зогс

Бид үлгэр тоглох хэрэгтэй!

Биеийн тамирын минут "Үлгэр"

Хулгана хурдан гүйв(газар дээрээ гүйх)

Хулгана сүүлээ савлав(хөдөлгөөний загварчлал)

Өө, би өндөг унагасан (бөхийлгөх, "төмсөг өргөх")

Хараач, би эвдсэн("төмсөг"-ийг харуулах сунгасан гар)

Энд бид түүнийг тарьсан(тонгойх)

Тэгээд тэд түүн дээр ус асгав(хөдөлгөөний загварчлал)

Манжин сайн, хүчтэй ургасан(гараа хажуу тийш нь сунга)

Одоо татъя(хөдөлгөөний загварчлал)

Мөн бид манжингаас будаа хийх болно(дуураймал хоол)

Мөн бид манжингаас эрүүл, хүчтэй байх болно("хүч"-ийг харуулах)

Манайх жаахан ямаатай сайхан айл

Бид үсэрч, давхих дуртай(байранд үсрэх)

Бид гүйж, тоглох дуртай

Бид толгойгоо дохих дуртай(хосоороо зогсоод хоёр гарын долоовор хуруугаараа "эвэр" үзүүлнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бидний эргэн тойронд энд тэнд

Янз бүрийн үлгэрүүд амьдардаг.

Цэвэрлэгээнд оньсого байдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би та нарт оньсого хэлье, харин та хариултыг нь хэлээрэй

Жижиг, саарал өнгөтэй, сүүлтэй, сүүлтэй. (Хулгана)

Зундаа саарал, өвөлдөө цагаан. (Туулай)

Аль амьтдын
Сүүл нь илүү сэвсгэр, урт уу?
(Үнэг)

Намар хэн хүйтэн байна
Гунигтай, өлсөж алхаж байна уу?
(Чоно)

Ойн эзэн хавар сэрдэг,
Мөн өвлийн улиралд цасан шуурганы дор,
Тэр цасан овоохойд унтдаг.
(Баавгай)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, надад хэлээч, энэ бүх амьтад ямар үлгэрт учирсан бэ?

Хүүхдүүд:"Миттен."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү, сайн байна. Энэ үлгэрийг санацгаая.

(Хүүхдүүд ээлжлэн үлгэр ярьдаг. Нэг нь эхэлдэг, хоёр дахь нь үргэлжилдэг гэх мэт).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та нарт дахиад нэг шүлэг хэлье.

"Толгодын цас шиг, цас." Энэ шүлгийг хэн бичсэн бэ?

Хүүхдүүд: Токмакова.

(Хүүхдүүд шүлэг уншдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, хараарай, бид гацуур модтой, зул сарын гацуур модны доор хайрцаг байна. Тэнд юу байгааг би гайхаж байна.

(Хүүхдүүд хайрцгийг нээж, цасан ширхгийг гаргаж авдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зул сарын гацуур модыг цасан ширхгээр чимэглэцгээе.

(Хүүхдүүд зул сарын гацуур модыг цасан ширхгээр чимэглэдэг).

Үлгэрт итгэх нь аз жаргал юм.

Мөн итгэдэг хүмүүст

Үлгэр заавал байх ёстой

Тэр бүх хаалгыг нээх болно.

Зочинтойгоо баяртай гэж хэлцгээе, тэр таны үлгэр ярихад үнэхээр их таалагдсан. Тэгээд тэр чамд амттан бэлдсэн.

(Хүүхдүүд баяртай гэж хэлдэг, багш амттан тараадаг).

Би, Бузулукова Валентина Леонидовна, MADOU-д ажилладаг "DS KV №16" 1986 оноос хойш Усинск.

Би сургуулийн өмнөх боловсролын дээд боловсролтой Багшийн боловсрол. 28 жил багшилсан туршлагатай.

Би уран зохиол, сурган хүмүүжүүлэх зохиол унших сонирхолтой. Би аялах дуртай. Би зарчмаар амьдардаг: "Алхаж байгаа хүн замд эзэн болно" .

Эрхэм багш нараа. Бид танд дунд болон бэлтгэл бүлгийн уран зохиолын хичээлүүдийн хураангуйг санал болгож байна. Дээд боловсролын багш бэлтгэсэн мэргэшлийн ангилалБузулукова Валентина Леонидовна.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Хүүхдүүдэд үлгэрийн дүрслэлийн агуулгыг ойлгохыг заах, үлгэрийн агуулгын талаар багшийн асуултанд мнемоник ашиглан хариул. Текст дэх дүрслэлийн үг, хэллэгийг анзаарч ойлгох.
  • Хүүхдийн сэтгэн бодох чадвар, бүтээлч төсөөлөл, яриаг хөгжүүлэх.
  • Өрөвдөх сэтгэлийг төлөвшүүлэх үлгэрийн баатруудасуудалд орсон хүмүүс.

Хичээлийн явц:

1. Яриа. Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэдэнд сайн уу гэж хэлээрэй. Энэ юу вэ? Энэ захидал. Энэ захидал хэнээс ирсэн бэ? Өвлийн илбэчингээс. Гэхдээ энд нэг зүйл байна. Хараач, орхи. Та миний асуултад хариулснаар бид тэдэнтэй юу хийхээ мэдэх болно. Хүүхдүүд ээ, одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Өвөл. Өвөл бусад улирлаас юугаараа ялгаатай вэ? Өвөл цас орно. Ямар цас ордог вэ? Цагаан, сэвсгэр, хүйтэн, нойтон. Ямар төрлийн цасан ширхгүүд байдаг вэ? Хөнгөн, сэвсгэр, хээтэй, жижиг. Хүүхдүүд ээ, та өвөлд дуртай юу? Тийм надад таалагдаж байна. Надад хэлээч, гадаа өвөл байхад юу сайхан байдаг вэ? Гадаа өвөл байхад юу нь муу вэ? Та өвлийн улирлын тухай үлгэр мэдэх үү? Тэднийг нэрлэ. (Өвлийн овоохой, Бяцхан үнэг ба саарал чоно, Цасан охин, Цасан хатан, Өвлийн үлгэр).

Энэ зургийг хар, ямар үлгэрээс гаралтай вэ? "Өвлийн үлгэр" . Бяцхан баавгай хаана байсан бэ? Тэр ойн захад хожуул дээр сууж байв. Цасан ширхгийг тоолж идэв. Тэр тэдэнд үнэхээр таалагдсан. Тэр хэдэн цасан ширхгийг идсэн бэ? 300. Энэ их үү, бага уу? (Маш их). Тэд баавгайн бамбарууш руу нисэхэд тэд юу хийсэн бэ? Тэд хөлийн үзүүр дээр зогсов. Тэд юу гэж хэлсэн бэ? "Сайн уу, бяцхан баавгай" . Тэр юу гэж хариулав? "Маш сайхан" . Тэд яагаад илбэдсэн бэ? Тэд түүний гэдсэнд хайлаагүй бөгөөд яг л сэвсгэр хэвээр үлджээ. Тэд түүнтэй ярилцсан. Түүнд юу тохиолдсон бэ? Тэр их цас идэж, өвдсөн. Бяцхан баавгайг хэн харж байсан бэ? Зараа. Тэр Бяцхан баавгайг эмчилсэн. Би түүнд гацуурын декоциний өгч, гэдсэнд нь ургамал түрхээд... Зараа яагаад Бяцхан баавгайг асарсан бэ? Тэр эелдэг байсан. Тэгээд яагаад? Баавгайн бамбарууш нь түүний найз байсан. Хэрэв зараа Бяцхан баавгайд туслаагүй бол түүнд юу тохиолдох байсан бэ? Баавгайн бамбаруушнд өөр хэн нэгэн тусалсан болов уу? (мнемоник зам зурах).

Бяцхан баавгай өвчтэй байхдаа өөрийгөө хэн гэж төсөөлдөг байсан бэ? Цасан ширхгүүд. Цасан ширхгүүд болж нисцгээе.

2. "Биеийн минут" хөгжим рүү.

3. Одоо үлгэр тоглоцгооё. Үлгэрийн ишлэлийг жүжигчилсэн найруулга. Өнөөдөр бид ямар үлгэрийн тухай ярьж байсан бэ? "Өвлийн үлгэр" Козлова.

Та юу гэж бодож байна, та хайртай хүмүүстээ, найз нөхөддөө эсвэл зүгээр л асуудалтай байгаа хүмүүст туслах уу?

4. Одоо Шидтэн - Өвлийн танд илгээсэн навчийг авч, хамгийн их таалагдсан баатраа буд. Манай зочдод зурсан зургуудаа үзүүлээрэй.

5. Хичээлийн хураангуй.

Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр ямар үйл ажиллагаа явуулсан бэ? Уран зохиолтой танилцах. Бид ангидаа юу хийсэн бэ? Бид өвлийн тухай ярьсан. Тоглоом тоглосон "сайн муу" , өвлийн тухай үлгэрүүд гэж нэрлэгддэг үлгэрийн тухай ярилцав "Өвлийн үлгэр" хичээл таалагдсан уу? - Тийм ээ. Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийг уран зохиолтой танилцуулах хичээлийн хураангуй

Сэдэв:

С.Есениний шүлгийг цээжилж байна "Хус" .

Үлгэр зохиож байна "Цасан бөмбөг ба хус" .

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Хүүхдэд шүлгийг цээжилж, цээжээр илэрхийлэхэд нь заа. Интонац нь өвлийн байгалийн дүр төрхийг харуулсан эмзэглэл, бахдалтай байдлыг илэрхийлдэг.
  • Байгальд хандах сонирхол, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх.
  • Ямар нэг сэдвээр үлгэр зохиож сур "Цасан бөмбөг ба хус" .

Урьдчилсан ажил:

Шүлэгт зориулсан зургуудыг үзэх, гудамжинд өвлийн ландшафтыг ажиглах, өвлийн тухай зураг зурах.

Хичээлийн явц:

1. Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид уран зохиолтой танилцах хичээлтэй болно. Бид С.Есениний шүлгийг цээжилнэ "Хус" , үлгэр зохиох "Цасан бөмбөг ба хус" .

Бидэн дээр хэн ирснийг хараач? Тийм ээ, энэ бол ойн амьтан, шувууд юм. Намар тэд ойн сургуульд явах гэж байна. Гэхдээ тэд сургуульд хэрхэн бэлдэхээ мэддэггүй. Хэрхэн шүлэг цээжлэх, үлгэр зохиох, ямар тоглоом тоглох, ямар даалгавар гүйцэтгэх вэ? Мөн тэд энэ талаар тэдэнд туслахыг биднээс хүсч байна. Ойн уншигчдыг сургуульд бэлтгэхэд нь тусалцгаая? Тийм ээ, бид туслах болно.

Хүүхдүүд ээ, одоо жилийн хэдэн цаг вэ? - Зөв - өвөл. Та өвлийн ямар саруудыг мэдэх вэ?

Өвөл цаг агаар ямар байдаг вэ? Тиймээ зөв. Өвлийн улиралд ихэвчлэн цас ордог, хүйтэн салхи шуурдаг, цасан шуургатай, хүчтэй хяруу байдаг, гэхдээ бас байдаг. дулаан өдрүүд. Өвлийн улиралд нэг өдөр нөгөөгөөсөө өөр байдаг. Цасан шуурга, бүүдгэр тэнгэр, цасан шуурга шуурч байвал цас ямар харагддаг вэ? Модны талаар юу хэлэх вэ? Тэд өвлийн улиралд хүйтэн, эвгүй байдаг. Цаг агаар хүйтэн, тайван, нартай үед цасны талаар юу хэлэх вэ? Ямар моднууд вэ?

2. Биеийн тамирын дасгал:

Бид цасан ширхгүүд, бид хөвсгөр,
Бид эргэн тойрон эргэлдэхэд дургүйцдэггүй
Бид цасан ширхгүүд - балерина
Бид өдөр шөнөгүй бүжиглэдэг.

Хамтдаа тойрог байгуулцгаая -
Энэ нь цасан бөмбөг болж хувирдаг.
Бид модыг цайруулсан
Дээвэр нь доошоо хучигдсан,

Дэлхий хилэнгээр бүрхэгдсэн,
Тэгээд тэд биднийг хүйтнээс аварсан.
Хүүхдүүд эдгээр үйлдлүүдийг харуулдаг.

Өвлийн байгалийн сайхан байдлын тухай олон шүлэг бичсэн.

3. С.Есениний шүлгийг сонс "Хус" .

Шүлгийг илэрхийлэлтэй унших.

Яруу найрагч төрөлх байгальдаа хайртай гэж та бодож байна уу?

Тэр чамд маш их хайртай гэдгийг яаж таасан бэ?

Яруу найрагч шүлэгтээ цасны тухай ямар их илэрхийлсэн болохыг та анзаарсан уу? (Хирээ, гогцоо, мөнгөлөг, зах).

Шүлэг нь дараах мөрүүдийг агуулна.

Мөн цасан ширхгүүд шатаж байна
Алтан галд
Шатаах гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?
Шүлгийг дахин илэрхийлэн унших.

Энэ шүлэг танд ямар сэтгэгдэл төрүүлж байна вэ?

4. Хүүхдүүдийн шүлэг унших.

Би хүүхдүүдийн анхаарлыг өвлийн тухай дүрслэлд хандуулдаг. Бид зургуудыг харж, эдгээр ландшафтын аль нь шүлэгт тохирохыг тодорхойлно "Хус" .

Хүүхдүүд ээ, одоо би та нарт хус модыг өөрийнхөө төсөөлж байгаагаар зурахыг санал болгож байна.

5. Хүүхдүүд зурдаг.

Одоо бид энэ сэдвээр үлгэр зохиох болно. "Цасан бөмбөг ба хус" . Үлгэрт юу ч тохиолдож болно: мод цастай ярьж, нөхөрлөж чаддаг. Би таны үлгэрийг богино, сонирхолтой, бүрэн дүүрэн болгохыг хичээх болно.

Нэгэн удаа цас хус модны дэргэдүүр нисч, хус мод гунигтай, гашуудалтай зогсож байхыг харав. Тэгээд тэр юу болсныг олж мэдэхээр шийдэв. Хус мод түүнд хамгийн хүчтэй хяруу, цасан шуургад хэрхэн даарч, хус модны найз нөхөдгүйгээр ганцаарддаг тухайгаа хэлэв. Сноуболл түүнд туслахаар шийдсэн бөгөөд тэр найзуудаа - цасан ширхгийг дуудаж, тэд түүнийг дулаан цасанд ороов. Түүнийг ийм гунигтай, ганцаардуулахгүйн тулд тэд бусад хус модыг түүн дээр урьжээ.

Эрт урьдын цагт ойн цоорхойд хус амьдардаг байжээ. Тэр үргэлж ганцаараа байсан тул хус мод найз нөхөд хайхаар шийджээ. Тэр хэнтэй нөхөрлөх ёстойгоо бодов. Нэгэн өдөр цас орж, цасан ширхгүүд түүний эргэн тойронд эргэлдэж эхлэв. Тэд түүнийг тойрон бүжиглэж байгаа бололтой. Хус мод цасан ширхгүүдийг ярив. Түүнээс хойш хус, цасан ширхгүүд найзууд болсон.

Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр ангидаа юу хийсэн бэ?

Диана Машукова
Дунд бүлгийн уран зохиолын хичээлийн хураангуй Сэдэв: "Үлгэрт зочлох"

Сургалтын даалгавар:

1. Оросын ардын тухай хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах, баяжуулах үлгэрүүд.

2. Таниж сур даалгаврын дагуу үлгэр.

3. Бүтэцийг дамжуулж сур үлгэрүүдсимуляци ашиглан.

Хөгжлийн даалгавар:

1. Баатрууд ямар дарааллаар гарч ирснийг санаарай үлгэрүүд.

2. Концерт дээр тоглох чадварыг хөгжүүлэх.

3. Яриа, төсөөлөл, уран зөгнөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

1. Аман ярианы урлагт сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дүрслэл,

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр бид аялалд гарах гэж байна хамгийн сонирхолтой ертөнц үлгэрүүд.

Энэ юу вэ үлгэр? (Хүүхдийн хариулт) IN үлгэрт юу болдог-д тохиолддоггүй энгийн амьдрал. Амьтад ярьж чаддаг, хүмүүс шидэт объект ашигладаг. Та ямар ид шидийн объектуудыг мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)Баба Ягагийн шүүр, суварга, шидэт бөмбөг, Шидэт саваа, алхах гутал, нисдэг хивс, үл үзэгдэх малгай, өндөг дэх Кощеевын үхэл гэх мэт.

Дидактик тоглоом "Таадаг үлгэр»

Эмээ нь охинд маш их хайртай байсан. Би түүнд улаан малгай өгсөн. Охин нэрээ мартжээ. За, түүний нэрийг хэлээрэй. (Улаан малгайт)

Цөцгийтэй холилдсон, Цонхонд хүйтэн, Дугуй тал, улаан тал нь өнхрөх. (цагаан гаатай хүн)

Тэр зооринд байгаа ч гэсэн хамгийн чухал нууц нь юм амьдарч байсан: Эмээ, өвөө хоёрт цэцэрлэгээс манжин татахад тусалсан. (Оросын ард түмний хулгана үлгэрүүд"Манжин")

Тэд сүүтэй ээжийг хүлээж байсан бөгөөд тэд чоныг гэртээ оруулав. Эдгээр бяцхан хүүхдүүд хэн байсан бэ? (аас ямаа үлгэрүүд"Чоно ба долоон залуу ямаа")

Ойн ойролцоо, ойн захад гурвуулаа овоохойд амьдардаг. Гурван сандал, гурван аяга байна. Гурван ор, гурван дэр. Үүнгүйгээр таамаглаж байна зөвлөмжүүдЭнэ баатрууд нь хэн бэ үлгэрүүд? (Гурван баавгай)

Хамар нь бөөрөнхий, хоншоортой, Газар тонгороход тохиромжтой, Сүүл нь жижиг дэгээтэй, Гутлын оронд туурайтай. Тэдгээрийн гурав нь байдаг бөгөөд найрсаг ах нар хоорондоо ямар адилхан юм бэ. Үгүй тааварлаарай зөвлөмжүүдЭнэ баатрууд нь хэн бэ үлгэрүүд? (Гурван гахай)

Тэрээр бага насны хүүхдүүдийг эмчилдэг, Шувууд, амьтдыг эмчилдэг, Сайн эмч нүдний шилээрээ хардаг. (Айболит).

Дидактик тоглоом "Эдгээр хэний үг вэ?"

Хүүхдүүдээс баатрын нэрийг хэлэхийг хүсдэг үлгэрүүд, хэллэг болон нэр нь өөрөө хамаарах үлгэрүүд.

“Би өвөөгөө орхисон, эмээгээ орхисон”(Колобок-аас үлгэрүүд"Колобок")

"Хожуул дээр бүү суу, бялуу бүү ид"(Маша-аас үлгэрүүд"Маша ба баавгай")

"Зуух, ээж ээ, биднийг нуу!"(-аас эгч үлгэрүүд"Хун галуу")

"Намайг үсрэнгүүт, үсрэнгүүт хэсгүүд арын гудамжаар урсана!"(үнэгээс үлгэрүүд"Заюшкинагийн овоохой)

Бидэнд өгсөн үлгэр тайвшир! Та амарсан уу? Дахин зам дээр! (Хүүхдүүд тайлбарласан хөдөлгөөнийг давтана)

Дидактик тоглоом "Үүнд үлгэрийн дүрслэл»

"Маша ба баавгай" "Чоно ба долоон залуу ямаа" "Заюшкинагийн овоохой" "Теремок" "Муур, азарган тахиа, үнэг"

Хулгана хурдан гүйв.

Хулгана сүүлээ савлав.

Өө, би өндөг унагасан

Хараач, эвдэрсэн байна.

Энд бид тарьсан

Тэгээд би түүн дээр ус хийнэ.

Манжин сайн, хүчтэй ургасан.

Одоо татъя

Мөн бид манжингаас будаа хийх болно.

Мөн бид манжингаас эрүүл, хүчтэй байх болно.

Бид яг л долоон ямаа шиг.

Бид үсэрч, давхих дуртай.

Бид гүйж, тоглох дуртай.

Бид толгойгоо дохих дуртай.

Дидактик тоглоом "Надад үг хэлээч"

Миний хөгжилтэй, дуугарах бөмбөг,

Хаашаа яарав... үсрэв үү?

Би чамайг алгаараа цохисон.

Чи үсэрч, чанга гишгэв.

("Бөмбөлөг"С. Маршак)

Маша бээлээ өмсөв.

Өө, би хаашаа явж байна... юу болоод байна аа?

Хуруу байхгүй, алга болсон,

Би жижигхэн байшиндаа ороогүй!

("Миний хуруу хаана байна"Н. Саконская)

Хэрэв зул сарын гацуур мод хөлтэй байсан бол

Тэр ... зам дагуу гүйх болно.

Тэр бүжиглэх болно

Бидэнтэй хамт,

Тэр өсгийг нь тогших болно.

("Зул Сарын мод"Е. Трутнева)

Ээж унтаж байна, ядарч байна ...

За, би тоглоогүй ...

Би топ эхлүүлдэггүй

Тэгээд би суугаад... суулаа.

("Чимээгүй сууцгаая"Э.Благинина)

Хурууны гимнастик "Бид хуруугаараа тоолсон" (И.Токмаковагийн шүлгээс сэдэвлэсэн)

Бид хуруугаараа тоолсон

Тэгээд тэд аймшигтай инээв:

Эдгээр хуруунууд уу?

Тэд зүгээр л хөвгүүд!

Энд том, хөгжилтэй тарган эр байна.

Ингэж сайрхах дуртай.

Юу байна? - түүнээс асуу.

Тэр үсэрч хашгирах болно: - Хөөх!

Индекс нь,

заналхийлж, зам зааж,

Тэгээд хамар руу чинь гацчихдаг:

Та хаа нэг газар амрах хэрэгтэй!

Дундажхуруу бол ууртай хүү юм.

Духан дээр дарна уу - овойлт гарч ирнэ,

Бөмбөг дээр дар - бөмбөг тэсрэх болно,

Товшоод шумуул ухаан алддаг.

Өглөө болтол нэргүй

Нэрийг сонгоно:

Магадгүй Петя? Эсвэл Вова уу?

Эсвэл Алла Пугачева уу?

Эрхий хуруу? Карабас?

Бүх зүйл мянган удаа тохиолдсон!

Би ядарч байна, унтах цаг боллоо,

Би өглөө сонгосон нь дээр!

Мөн бяцхан хуруу бол миний дуртай!

Би түүнийг асрамжийн газарт аваачна.

Би түүнд попсикл худалдаж авна -

Би бяцхан хүүхдүүдэд маш их хайртай!

Хүүхдүүдийг жижиг цаасан дугуйлан дээр янз бүрийн царай зурж, хуруундаа чихэрлэг усаар наахыг урьж байна. Та очиж болно « зочид» : хүрнэ үү эрхий хурууүлдсэн хуруунууд руу ээлжлэн.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Үлгэрт зочлох" сэдвээр хамтын ажиллагааны элементүүдтэй нэгдсэн хичээлийн хураангуй.Ахлах болон бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Үлгэрт зочлох" сэдвээр хамтын ажиллагааны элементүүдтэй нэгдсэн хичээлийн конспект.

"Сэтгэлгүй хүмүүст туслах" дунд бүлгийн уран зохиол дахь шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй."Сэтгэлгүй хүмүүст туслах" дунд бүлгийн уран зохиол дахь шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Зорилго: - нэгтгэх.

"Соёлын харилцан яриа" уран зохиолын хичээлийн хураангуйУран зохиолын анги ( бэлтгэл бүлэг) сэдэв: "Сэтгэл" ба "Өгөөмөр сэтгэл" гэсэн ойлголтыг ойлгох. (соёлын тусгал.

Уран зохиолын сэдэвт хичээлийн хураангуй: "Зураг дээрээс суралцах"Саба технологийн картууд Чиглүүлэлт Kn ангиуд – Огноо: 12/7/16 Trbieshi – Сурган хүмүүжүүлэгч:.

"Уран зохиолын асуулт хариулт" дунд бүлгийн уран зохиолын хичээлийн хураангуй.Дунд бүлгийн уран зохиолын хичээлийн хураангуй Сэдэв: “Уран зохиолын асуулт хариулт” Хөтөлбөрийн агуулга. Сурах даалгавар:.

Ахлах бүлгийн уран зохиолын хичээлд зориулсан тэмдэглэл. Э.Пермякийн "Гар юунд хэрэгтэй вэ" түүхийг дахин өгүүлэх ньЗорилго: Хүүхдэд тексттэй ойр богино текстийг дүрээр нь дахин хэлэх, шууд яриаг дамжуулахыг заах. Хүүхдийн дуу авианы ур чадварыг сайжруулах.

Боловсролын бүс

"Уншаж байна уран зохиол" Нэгдсэн хичээл.

Дунд бүлэг.

"Гурван бяцхан гахай" сэдэв (С. Михалковын орчуулга)

Зорилго: хүүхдүүдийг С.Михалковын "Гурван бяцхан гахай" үлгэртэй танилцуулах.

Хүүхдүүдэд үлгэрийн сэтгэл хөдлөлийн дүрслэлийн агуулга, түүний санааг ойлгох, үлгэрийн энгийн загвар бүтээхийг заах;

Хүүхдүүдийн үлгэрийн баатруудын дүрд орох чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдийн дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх: тодорхойлолтыг сонгох, өгөгдсөн үгийг харьцуулах чадвар; хүүхдүүдийг хэлц үгийн утгыг ойлгоход хүргэх;

Барилга угсралтын явцад бие биентэйгээ харьцуулахад хэсгүүдийн орон зайн зохицуулалтыг бий болгох чадварыг нэгтгэх;

Оросын ардын үлгэрт дурлах.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Боловсролын бүс

"Уран зохиол унших." Нэгдсэн хичээл.

Дунд бүлэг.

"Гурван бяцхан гахай" сэдэв (С. Михалковын орчуулга)

Зорилго: хүүхдүүдийг С.Михалковын "Гурван бяцхан гахай" үлгэртэй танилцуулах.

Даалгаварууд:

Хүүхдүүдэд үлгэрийн сэтгэл хөдлөлийн дүрслэлийн агуулга, түүний санааг ойлгох, үлгэрийн энгийн загвар бүтээхийг заах;

Хүүхдүүдийн үлгэрийн баатруудын дүрд орох чадварыг хөгжүүлэх;

- хүүхдийн дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх: тухайн үгийн тодорхойлолт, харьцуулалтыг сонгох чадвар; хүүхдүүдийг хэлц үгийн утгыг ойлгоход хүргэх;

Ур чадварыг бэхжүүлэхдизайн хийх явцад бие биентэйгээ харьцуулахад хэсгүүдийн орон зайн зохицуулалтыг бий болгох;

- орос ардын үлгэрт хайрыг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх - тоосго, сүрэл, хөдөлмөрч, залхуу, орхидог, уйгагүй, хайхрамжгүй

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: танин мэдэхүйн хөгжил,урлаг, гоо зүйн хөгжил,ярианы хөгжил.

Тоног төхөөрөмж: харааны сургалтын хэрэглүүр "Гурван бяцхан гахай", гахайн хавтгай дүрс, өнгөт дугуй: ногоон, улбар шар, шар өнгө, саарал том тойрог; модон барилгын иж бүрдэл, материал, цаас, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл, мольберт.

GCD

Хүүхдүүд бүлэгт орж "Мэндчилгээ" гэж хэлнэ.

Сайн уу, алтан нар аа!

Сайн уу, хөх тэнгэр!

Сайн уу, чөлөөт сэвшээ салхи!

Сайн уу, бяцхан царс мод!

Бид нэг бүс нутагт амьдардаг -

Би та бүхэнд мэндчилж байна

Сурган хүмүүжүүлэх боловсролын нөхцөл байдал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хүүхдүүд ээ, Степашка бидэн дээр ирж, үлгэр авчирсан. Та энэ үлгэрийг сонсмоор байна уу? Буцаж суугаад сонсоход бэлэн байгаарай. Би та нарт Сергей Михалковын бичсэн "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийг ярих болно.

Багш зурагтай үлгэр ярьдаг ("Гурван бяцхан гахай" харааны дидактик хэрэглүүр)

Түүхийг ярьсны дараа багш хүүхдүүдтэй ярилцаж байна:

Үлгэрийн нэр юу вэ?

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ?

Ах нар хэр адилхан байсан бэ? Тэд юу вэ? Наф-Наф ах нараасаа юугаараа ялгаатай вэ? (хамар нь .... сүүл нь ... шиг байсан)

Nif-Nif болон Nuf-Nuf хэрхэн ажилладаг байсан бэ? Үүнийг яаж хэлж чадаж байна аа? (хайхрамжгүй, тэд огт оролдоогүй) Багш сүүлийн хэллэгийг 2 удаа давтахыг санал болгож байна.

Тэд ямар байшин барьсан бэ? Байшингууд хүчтэй байсан уу?

Наф-Наф хэрхэн ажилладаг байсан бэ? Та үүнийг өөр яаж хэлж чадах вэ? (шаргуу, уйгагүй ажилласан) Хүүхдүүд энэ илэрхийлэлийг давтана.

Наф-Наф ямар байшин барьсан бэ? Байшин хүчтэй байсан уу?

Энэ дүрслэлийг харна уу? Үлгэрт ямар хэсгийг дүрсэлсэн бэ?

(гахайнууд чононоос зугтдаг)

Та яаж өөрөөр хэлэх вэ? Тэд яагаад зугтаж байгаа юм бэ? (яарах, яарах)

Ниф-Ниф, Нуф-Нуф гахайнууд ямар дуу дуулсан бэ? Хамтдаа дуулцгаая.

Психо-гимнастик.

Залуус аа, биднийг Ниф-Ниф, Нуф-Нуф гэсэн гахайнууд гэж төсөөлөөд үз дээ. Гахайнууд хэрхэн хөгжилтэй байсан бэ? (хөгжмийн дагалдан асаалттай) Тэд шалбааг дундуур үсэрч, модны навчийг урав.

Багш чонын улих дуугаар хөгжим асааж, бүлгийн чонооос нуугдахыг санал болгодог.

Залуус аа. Степашка зөвхөн үлгэр төдийгүй өнгөт аяга авчирсан. Аяга ямар өнгөтэй вэ? Багш үлгэрийн баатруудыг өнгөт дугуйгаар солихыг санал болгож байна. Тэрээр: "Үлгэрийн баатар бүр ямар өнгөтэй байх вэ? Яагаад яг энэ өнгө вэ? (хүүхдүүд гахайн цамцны өнгө дээр тулгуурлан тойрог сонгож, чононд том саарал тойрог сонгоно)

Асуудалтай нөхцөл байдал.

Хүүхдүүд ээ, "Гурван бяцхан гахай" үлгэрт аль байшингууд хамгийн сул, найдваргүй байсан бэ? Пигги Ниф-Нифа, Науф-Нуфа барихыг санал болгож байна хүчтэй байшингууд. Бид юунаас байшин барьж чадах вэ? Магадгүй даавуугаар хийсэн үү?

(хүүхдүүд даавуугаар бүтээх гэж оролддог) Яагаад ажиллахгүй байна вэ? Эсвэл цааснаас ч юм уу? Яагаад бас ажиллахгүй байгаа юм бэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш нь хүүхдүүдийг модон хийцээс барьж болох зүйл рүү хөтөлдөг. Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог (тогтвортой, бат бөх, хатуу тул үлээвэл дээрээс нь хэсгүүдийг тавьж болно, энэ нь унахгүй).

Хүүхдүүд хосоороо ширээнд сууна. Ширээн дээрх модон хийц

Би байшин барьж, гахай сонгож, гэртээ байрлуулахыг санал болгож байна.

Багш хосыг ширээний ард суугаад хамтдаа байшингаа барихыг урьж байна.

Бид хаана байшин барьж эхлэх вэ? (суурь, хана, дээвэр).

Хүүхдүүд загвар зохион бүтээж, дараа нь ширээн дээр ирж, аль гахайд зориулж байшин барихаа сонгоно.

Тусгал.

Асуултууд:

Степашка бидэнд ямар үлгэр авчирсан бэ?

Энэ үлгэрт ямар баатрууд байсан бэ?

Наф-Наф хэрхэн ажилласан бэ (Тэр энэ үлгэрийн хамгийн шаргуу хөдөлмөрч байсан, тэр уйгагүй ажилласан)

Ниф-Ниф, Нуф-Нуф нар хэрхэн ажилласан бэ (тэд хайхрамжгүй ажилласан, оролдоогүй. Тэд залхуу байсан)

Бид юунаас байшин барьсан бэ? Яагаад?

Степашка бүлэгт байх нь үнэхээр таалагдсан бөгөөд Степашка өдрийн эцэс хүртэл бидэнтэй хамт үлдэхийг хүсч байна.


Сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллагаүржүүлгийн газар - цэцэрлэг № 273, Донецк

Бүгд Найрамдах Донецк Ард Улсын Боловсрол, шинжлэх ухааны яам

DPR 83095, Донецк, Кировский дүүрэг, st. Коммунаров, 46, утас. 277 – 05 – 19

ДҮҮРГИЙН АРГА ЗҮЙН ХИЧЭЭЛ

ДУНД НАСНЫ ХҮҮХДҮҮДЭД ЗОРИУЛСАН

Сэдэв: "Дэлхийн дүр төрхийг дүрслэх урлаг бүрдүүлдэг."

Хичээлийн сэдэв: "Оросын ардын хуйвалдаан дээр суурилсан тоглоомын харилцан яриа

"Манжин" үлгэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: O.V. Пинчук.

Донецк. 2016 он

Уран зохиолын анги

Оросын ардын үлгэрийн сэдэв дээр суурилсан тоглоомын харилцан яриа

"Манжин"

Хөтөлбөрийн агуулга:хүүхдүүдэд үлгэрийн сонирхол, хайрыг хөгжүүлэх, тэдгээрийг дахин сонсох хүсэл эрмэлзэл. Текстийг сонсож, гол утгыг ойлгож, уран зохиолын текстийн утгыг судалж, үндэслэлийг гаргаж, энгийн дүгнэлт хийж, уншсан зүйлийнхээ талаар ярьж сур. Хүүхдүүдийн уран зохиолын талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх. Хүүхдэд үлгэрийн ангиудыг бүтээлчээр хуулбарлах нөхцөлийг бий болго (үйл явдлын утгыг хадгалсан өөрчлөгдсөн нөхцөл байдлыг ашиглан). Гол утгыг олохын тулд асуудлыг шийдвэрлэхдээ хүүхдүүдийг сэтгэн бодоход оролцуул. Хүүхэлдэйн театрт жижиг хэсгүүдийг зохион бүтээх, тоглохыг хүүхдүүдэд заах, энэ туршлагыг бие даасан болгон бүтээлчээр дамжуулахыг дэмжих. тоглоомын үйл ажиллагаа. Оньсого тааж сур, оньсогоын утгыг ойлго. Хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлэх, үлгэрийн зохиолыг санах ойд эргэн санах, түүний хөгжлийг урьдчилан таамаглах чадварыг хөгжүүлэх. Үлгэрийн үйл явдлын утгыг тусгасан харилцан яриаг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх. Үлгэр нь зөвхөн ардын төдийгүй зохиолчийнх гэдгийг хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Үлгэрийн дүрсийг моторт тоймоор дамжуулахдаа хүүхдийн бүтээлч үйл ажиллагааг эхлүүлэх. Төсөөллийг хөгжүүлэх: зохион бүтээх чадвар янз бүрийн хувилбаруудүлгэрийн үйл явдлууд болон бусад үлгэрийн төгсгөлүүд. Хүүхдүүдийг багштай хамт үлгэр ярихад татан оролцуулж, зурсан зургаар тоглоомын үйл ажиллагааг хуулбарлах. Хүүхдийн харааны үйл ажиллагааг уран зохиолын зураг, зохиолоор баяжуулах.

Материал:Колобок малгай, дөрвөн өнгөт (цэнхэр, шар, улаан, ногоон) хуваагдсан замын зохион байгуулалт. Шар - манжин, улаан - бээлий, ногоон - зул сарын гацуур мод. Том цаасан бээлий, геометрийн дүрс, тасархай манжин, 1-2-3 тоо, "Манжин" үлгэрийн баатруудын зурсан зураг, зэрлэг амьтдын зураг, үлгэрийн баатрууд.

Толь бичиг:манжин, бээлий, боов, алдаа, ач охин, үлгэрийн баатрууд, ном, зохиолч, зохиолч, номын сан, үлгэр, ардын, зохиогчийн эрх.

Урьдчилсан ажил:орос хэл унших ардын үлгэр, үлгэрийн баатруудыг бүтээх, үлгэр, номны чимэглэлийг үзэх. Ширээн дээрх үлгэрийн баатруудыг зурах, баримал хийх, театр.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

БАГШ:

Холоос

Нэг шувуу нисэв.

Өд унагав

Манай дэнж дээр.

Өглөө нь би цэцэрлэгтээ ирсэн,

Тэгээд би тэр өдийг олсон,

Би хүүхдүүдээ санав.

Ийм хайрын төлөө,

Өд бидэнд үлгэр өгсөн,

Энэ үлгэр номонд амьдардаг.

Та үүнийг хурдан олох болно

Бидэнд хурдан хэлээрэй.

Мөн энэ үлгэрийг олохын тулд

Оньсого таахыг хичээ:

Жучкагийн төлөө Мурка,

Миний ач охинд зориулсан алдаа,

Эмээгийн ач охин

Өвөөгийн хувьд Баба

Хатуу нуугдав

Том... (Р Е П К А)

ХҮҮХДҮҮДТЭЙ ЯРИА:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Үлгэр хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: - Номонд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Номын тухай юу?

Хүүхдүүд: - Тавиур дээр, номын санд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ямар төрлийн ном байдаг вэ?

Хүүхдүүд: - Том, дунд, жижиг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Хүүхдэд зориулсан номыг хэн бичдэг вэ?

Хүүхдүүд: - Хүүхдийн зохиолчид, хүмүүсийн бичсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хамгийн том, дунд, жижиг номыг ол.

(хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энд бидний үлгэр нуугдсан ном байна. Анхааралтай сонсох.

"МАЛЖИН" үлгэр

Цонхны гадаа цас орж, эмэгтэй өвөө хоёр цас шүүрдэж байна. Тэд цасан бөмбөг хийсэн. Тэд цөцгийтэй зуурсан, дугуй тал, хоп, хоп өнхрөх ... (KOLBOK).

Тэрээр ойд нэгэн байшинтай таарч, тэндээс хоргодох байр олов. Түүнд ойн оршин суугчид эв найртай амьдардаг: туулай, бяцхан шувуу, үнэг, чоно, зөвхөн баавгай буталсан ... TEREMOK.

Би ой дундуур эргэлдэж, цасан бөмбөлөг дотор бээлий олов: дулаахан, том. Тэр үүн рүү эргэлдэж, тэнд дулаахан байсан. Тэнд бяцхан охин, үсэрч буй мэлхий, бяцхан саарал бөжин, өнхрөх зүүтэй үнэг, хурдан ухаантай саарал чоно амьдардаг байв. Нэг алдаа гүйж ирээд ач охиноо дуудав. Өвөө, эмэгтэй хоёр яарч, Норушка руу эргэв. Тэд магнайгаа татсан чинь КОЛОБОК болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ "Манжин" үлгэр мөн үү?

Хүүхдүүд: - Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бидний үлгэр алдагдсан,

Бид түүнд туслахад бэлэн байна.

Бид зам дагуу алхах болно

Бид бүх баатруудыг олох болно.

Хэн тусалж чадах вэ, надад хэлээч?

Та энэ үлгэрийг олж чадах уу?

Энэ нь ягаан, анхилуун үнэртэй,

Дугуй, зөөлөн, алтан өнгөтэй.

Гэхдээ би баригдсан, тэнэг минь

Тэр үнэгний хэл дээр байна. (БОНК)

Колобок малгайтай хүү дуусч байна

Физик МИНУТ

Цөцгийтэй зуурсан

Цонхонд хөргөнө

Дугуй тал, скок, скок

өнхрүүлсэн...(КОЛОБОК)

КОЛОБОК Би улаан өнгөтэй, анхилуун үнэртэй

Дугуй, зөөлөн, алтан өнгөтэй

Би та нарт туслах болно

Энэ үлгэрийг олоорой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Колобок үлгэрийг ялгахад тусална уу - төөрөгдөл.

Энд бидний зам байгаа бөгөөд үүн дээр хөх, шар, улаан, ногоон гэсэн дөрвөн бүс байдаг. Бүс бүр дээр тэмдгүүд байдаг бөгөөд тэмдэг бүр нь даалгаврыг тодорхойлдог. Шар бүс нь TURNIP, улаан бүс нь MITTE, ногоон бүс нь ОЙ. Надад даалгавраа биелүүлэхэд туслах шидэт бөмбөг байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ямар бөмбөг вэ? (дугуй, эзэлхүүнтэй, гулсмал).

Тоолох шүлгийг ашиглан хүүхдүүд бөмбөгийг ногоон бүс рүү (улаан, шар руу) өнхрүүлэхийн тулд хэн үлээхийг сонгоно. Гурван даалгаврыг ээлжлэн гүйцэтгэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Колобок, та тоолох шүлгийг мэдэх үү?

Колобок: - Тийм ээ.

Фунтик тэргэнцэр дээр сууж,

Тэр хүн бүрт самар тарааж,

Зарим нь хоёр, зарим нь гурав,

Та командлагч болно.

1 ТАНХИМ (ногоон бүс) “ОЙ”

Дидактик тоглоом "Ойд хэн амьдардаг вэ?"

Зорилго: зэрлэг амьтдыг нэрлэж сурах, "зэрлэг амьтад" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх, таних чадвартай байх онцлог шинж чанарууд.

ДААЛГАВАР 2 (улаан бүс) “ХААД”

Хүүхдүүд дараагийн "MITTEE" хэсэгт шидэт бөмбөгний тусламжтайгаар даалгавар сонгоно.

COUNTER

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид дахин хайх болно.

Бидэнд туслаач, шидэт бөмбөг,

Бидний үлгэрийг олоорой.

"Геометрийн дүрс нэмэх" дидактик тоглоом

Зорилго: геометрийн хэлбэрийг нэрлэж сурах: дөрвөлжин, тойрог, зууван, гурвалжин.

Өнгө, хэлбэр, хэмжээг нэрлэ. Энгийн зураг, хээ, объект, амьтан гэх мэтийг эвлүүлж чаддаг байх.

Хүүхдүүд үг дууддаг

Бөмбөг, бөмбөг, тусламж,

Үлгэрийн баатруудыг цуглуул.

Хүүхдүүд хэнийг нийтэлсэнээ нэрлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Эдгээр баатрууд ямар үлгэрийн үлгэр вэ?

Хүүхдүүд: - "ТУРМАН" үлгэрээс

3 ДААЛГАВАР (шар бүс) “ТУРМАН”

COUNTER (хоёр дахь ажлыг үзнэ үү)

"Газрын зураг, хүнсний ногоо ол" дидактик тоглоом

Зорилго: хүүхдүүдэд цэгүүдийг хооронд нь холбож, гараа өргөхгүйгээр тойрог хэлбэрээр шугам зурахыг заах; зурсан объектыг харж, нэрлэх чадвартай байх, багаар ажиллаж сурах.

Хүүхдүүд цэгүүдийг холбосны дараа юу харсан тухайгаа ярьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ үлгэрийн баатар эмэгтэй ямар үлгэр вэ?

Хүүхдүүд: - "ТУРМАН" үлгэрээс

Хүүхдүүд цүнхэнд нуугдсан "ТУРМАН" олоод, манжин дотор нь захидал байна:

"Ид шидийн авдар дотроос та үлгэрт үл хамаарах зүйлийг олох болно. Зурж, үзүүлээрэй.

4 "ШИДЭТ ЦЭЭЖ" ДААЛГАВАР.

Цээжинд хүүхдүүд A - 4 хуудас, гуаш (ногоон, улбар шар, хүрэн, саарал, шар), хөвөн, ханцуй, бээлий олдог.

Хүүхдүүд үлгэрийн баатруудыг зурж, "ТУРНАП" үлгэрээс сэдэвлэсэн театрыг үзүүлж байна.

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд "Буратиногийн урт хамар" хөгжимд үлгэрийн бүх баатруудыг санаж байна.

Хичээлийн хураангуй.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай