Гэр Хэрэгсэл Таны цэцэрлэгийн ашигтай оршин суугчид: хатагтай, шоргоолж, аалз, мэлхий. Ашигтай цэцэрлэгийн оршин суугчид

Таны цэцэрлэгийн ашигтай оршин суугчид: хатагтай, шоргоолж, аалз, мэлхий. Ашигтай цэцэрлэгийн оршин суугчид

Хотын төрийн сан боловсролын байгууллага"Октябрьскийн 1-р дунд сургууль"

UMK-ийн 2-р ангийн хүрээлэн буй ертөнцийн хичээл " Бага сургууль XXI зуун"

Багш: Царенко Г.Е.Огноо: 2013.04.22

Сэдэв: "Цэцэрлэг ба түүний оршин суугчид" Эхний хичээл

Хичээлийн төрөл : шинэ мэдлэг олж авах хичээл

Зорилтот: оюутнуудыг сортуудтай танилцуулах жимсний мод;

ангиллын үндсэн ойлголтыг өгнө жимсний ургамал;

оюутнуудыг нөхөн үржихүйн аргуудтай танилцуулах цэцэрлэгийн ургамал

амьдралын туршлагыг нэгтгэхийг заах;

сурагчдын яриаг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, анхаарал;

байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, хангамж:

компьютер, мультимедиа проектор, "цэцэрлэгийн жимс" багц, бүлгийн даалгавар, гербарий

сурах бичиг" Дэлхий» II хэсэг N.F. Виноградова

"Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" ажлын ном II хэсэг N.F. Виноградова

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн:
эх орноо хайрлах сэтгэл, мөн чанарыг нь сонирхож буйн илрэл.
Мета-субъект (зохицуулалт, танин мэдэхүйн, харилцааны):
үндсэн хэлбэрүүдийг эзэмших судалгааны үйл ажиллагаа, үүнд мэдээлэл хайх, ажиллах ур чадвар;
хэрэглэж сур бэлэн загваруудүзэгдлийг тайлбарлах;
энгийн ажиглалтыг төлөвлөх, явуулах анхны ур чадвар эзэмшинэ.

Бүлэгт ажиллах чадварыг эзэмших; янз бүрийн үүрэг гүйцэтгэх (удирдагч, гүйцэтгэгч)

Танин мэдэхүйн болон хувийн тусгалын анхны хэлбэрийг эзэмших
Сэдэв:
хүрээлэн буй ертөнцийн үзэгдлийг ажиглах, судлах анхны ур чадварыг олж авах;
байгалийн үзэгдлийн ажиглалт хийх анхны ур чадварыг олж авна
гадаад шинж тэмдэг эсвэл мэдэгдэж буй шинж чанарт үндэслэн амьгүй байгалийг харьцуулах логик үйлдлийн анхны хэлбэрийг эзэмших;
хүрээлэн буй ертөнцөд шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох.

Хичээлийн үе шат

I. Зохион байгуулалтын мөч

Зорилго: оюутнуудыг ажилд нь зохион байгуулах. Урам зоригийн сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Самбарын загварт анхаарлаа хандуулж, өнөөдөр хичээл дээр юу ярихыг тааварлаарай.

Хичээлийн сэдэв: (байгалийн нийгэмлэгүүд)

Өөрийгөө болон үе тэнгийнхний үнэлгээний хуудас

II. Үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх.

Зорилго: Өмнө нь олж авсан мэдлэгээ давтах байгалийн нийгэмлэгүүд.

Судалгаа

Байгалийн нийгэмлэг гэж юу вэ?

Ямар байгалийн нийгэмлэгүүд байдаг вэ?

Байгалийн бүлгүүдэд ямар холбоо үүсдэг вэ?

Хүмүүс байгалийн нийгэмлэгийн амьдралд ихэвчлэн хөндлөнгөөс оролцдог гэдгийг бид мэднэ. Энэ нь юунд хүргэж болох вэ?

Хүний буруугаас болж экологийн тэнцвэрт байдал хэрхэн алдагдах вэ?

Бүлгийн ажил

Бүлгээр ажиллах нь өрсөлдөөн биш, хамгийн гол нь хамтын ажиллагаа гэдгийг сануулъя. Та бүгдийн хамтын үйл хэрэгт хувь нэмрээ оруулна гэдэгт итгэлтэй байна.

A). КЛЕВАГОАРЕШВГУЛН
Межагеутжауалигк
ПРЛАНПУРАТУИНУК

ЦАСАГЧ
BLUEGRASS
БӨХӨГ

) - ЭНЭ НУЛГА БАЙНА.

б). RUKYAECBPUIYNEPAYA
VPRSAYASNBPVCHAINK
ФВГАКРВОАУЗФКДО

РОВАН
GROUSE
БҮЛЭГ

) - ЭНЭ БОЛ ОЙ.

V). KESTAPSMERYTPRSH
ТЕШРАКТЛШОРДИЯКИ
PDUETBDSUKOEATRBOY

КАМЫШ
ELODEA
ГУДЖОН

) - ЭНЭ БОЛ УСАН САН.

G). IPYARTCHIAPMUETNRAYAU
НТРАОЗАТМЖРЯНК
OKAPVTASRYUKTGR

АРВАЙ.
шишүүхэй.
ЗЭРГИЙН ОВЁС

) - ЭНЭ ТАЛБАЙ.

Шалгалт:

ТуршилтИлтгэл

II. Шинэ материал дээр ажиллаж байна.

Зорилго: жимсний ургамлын ангиллын анхан шатны ойлголтыг өгөх;

Зорилго: эрэл хайгуулд урам зориг өгөх нэмэлт мэдээлэл.

III. Хөгжимтэй холбоотой биеийн тамирын дасгал.

Хичээлийн сэдэв:

Өнөөдөр бид ямар байгалийн нийгэмлэгийн тухай ярихыг тааварлаарай?

Алим, лийр боловсорч байна,

Усан үзэм боловсорч байна.

Бас эндээс эндээс

Янз бүрийн хүмүүс яарч байна.

Зарим нь сагстай, зарим нь лаазтай

Тэд ургац хураахыг хүсч байна.

Энэ ямар газар вэ...? (Цэцэрлэг).

Бидний хичээлийн сэдэв юу болохыг хэн таасан бэ?

Хичээлийн үеэр бид ямар зорилго тавих вэ?

Танилцуулга яриа:

Та нарын хэд нь цэцэрлэгтэй вэ?

Тэнд ямар ургамал ургадаг вэ?

Тэдэнд боловсорч гүйцсэн зүйлийг нэг үгээр юу гэж нэрлэж болох вэ? (жимс)

Шинэ зүйлсийн тайлбар:

Бүгд жимсний ургацижил төстэй шинж чанартай тул хэд хэдэн төрөлд хувааж болно.

1-р бүлэг - POME

Энэ ямар соёл болохыг таагаарай?

Дугуй, ягаан,

Би мөчир дээр ургадаг:

Насанд хүрэгчид надад хайртай

Мөн бяцхан хүүхдүүд. ( алим).

Алимны жимс нь алимны мод дээр боловсордог. 6 мянга гаруй төрлийн алимны мод байдаг. Энэ бол манай цэцэрлэгт хамгийн түгээмэл ургац юм, учир нь... алимны модонд хамгийн тохиромжтой байгалийн нөхцөлманай улсын нутаг дэвсгэр.

Энэ жимсний ургацыг танд бас мэддэг. Жимсний хэлбэр нь гэрлийн чийдэнтэй төстэй. Энэ юу вэ? ( Лийр).

Мөн энэ ургамал манай цэцэрлэгт ховор харагддаг. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? ( Quince).

Энэ бүх соёлыг яагаад нэрлэснийг надад хэлээч жимс?

Энэ бүлэгт 10-аас дээш үртэй жимсний үр тариа орно.

2-р бүлэг - ЦИТРУС

Энэ юу болохыг таагаарай?

Шүүслэг, амттай, анхилуун үнэртэй

Энэ улаан бөмбөг.

Зузаан арьсаар бүрхэгдсэн

Үнэр нь дотроо нуугдаж байдаг. ( жүрж).

Жүржийн цэцэрлэгийг манай улсын өмнөд бүс нутгуудад харж болно. Эдгээр жимс нь маш сайн хадгалагддаг тул бид тэдгээрийг худалдаж авах боломжтой бүх жилийн турш.

Энэ жимс нь витамин С-ийн агуулах учраас бид өвдсөн үедээ зүсэм нэмээд цай уудаг...( Лимон).

Мөн энэ ургац бол жүржийн "бяцхан дүү" юм. Үүнийг гэртээ ургуулж болно. Түүнгүйгээр ба Шинэ онамралт биш. ( Мандарин).

Бүлэг рүү цитрусорсон мөнх ногоон ургамал. Энэ жимс нь шүүсээр дүүрсэн хэсгүүдээс бүрдэнэ.

3-р бүлэг - ЧУЛУУ

Энэ ребусанд ямар үг нуугдаж байна вэ?

А , EAST BREE COAS , TH (Чангаанз).

Бөмбөг шиг дугуй

Цус шиг улаан

Зөгийн бал шиг амттай. ( интор).

Интоорыг ихэвчлэн цэцэрлэгт тарьдаг, учир нь... Энэ нь амьдралын нөхцөлд маш мадаггүй зөв бөгөөд маш амттай байдаг.

Цэнхэр дүрэмт хувцас, цагаан дотортой

Тэгээд дунд нь чихэрлэг байдаг. ( Хар чавга)

Гүйлстэй маш төстэй, гэхдээ илүү том, чихэрлэг ( тоор жимс)

Энэ төрөл зүйлийг яагаад нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ? чулуун жимс? (Эдгээр шүүслэг жимсхатуу ястай).

4-р төрөл - ЖИШЭЭ

Улаан бөмбөлгүүдийг өлгөдөг

Тэд биднийг бутнаас харж байна.

Эдгээр бөмбөлгүүдийг маш их хайрладаг

Хүүхдүүд, шувууд, баавгай. ( Бөөрөлзгөнө).

Хоёр эгч зун ногоон өнгөтэй,

Намар гэхэд нэг нь улаан болж, нөгөө нь хар өнгөтэй болдог. ( Үхрийн нүд).

Намхан, өргөстэй

Амтат, анхилуун үнэртэй

Та жимс сонгох болно -

Чи гараа бүхэлд нь таслах болно. ( Үхрийн нүд)

Дээр дурдсан бүх ургац манай улсад өргөн тархсан.

Яагаад энэ төрлийг нэрлэдэг вэ? жимс?(Тэд хурдан мууддаг шүүслэг жимстэй төстэй жимстэй).

Жимсний ургацыг юу гэж ангилж болохыг бодоорой самар, хан боргоцой, хурга, манго?

Энэ бол алим!

Энэ нь чихэрлэг шүүсээр дүүрэн байдаг.

Гараа сунга

Алим сонго.

Салхи мөчрийг сэгсэрч эхлэв.

Мөн алим авахад хэцүү байдаг.

Би үсэрч гараа сунгана

Тэгээд би хурдан алим сонгох болно!

Энэ бол алим!

Энэ нь чихэрлэг шүүсээр дүүрэн байдаг.

IV. Нэгтгэх.

Зорилго: жилийн туршид цэцэрлэгийн ургамалд ямар өөрчлөлт гарч байгааг тодорхойлох.

В. Хичээлийн хураангуй.

Зорилго: Хичээл дээр олж авсан мэдлэгт дүн шинжилгээ хийх.

VI. Тусгал

Зорилго: Материалыг эзэмшсэн байдлыг бие даан үнэлэх.

Сурах бичгийн 137-138-р хуудасны дагуу ажиллана.

Цэцэрлэгийн аялалТанилцуулга "Цэцэрлэг өөр өөр цаг хугацааоны"

Дүгнэлт: Жимсний цэцэрлэг- жимсний тариалан эрхэлдэг газар.

Аль нь улирлын чанартай ажилхүмүүс явуулсан уу?

Практик ажилгербарийн хамт.

Ургамлын багцаас та "цэцэрлэг" нийгэмлэгт хамаарах ургамлыг сонгох хэрэгтэй.

Ажиллаарай ажлын дэвтэр

Зурах, будах хуудас 42

Кроссворд тайлах нь х.43

"Цэцэрлэг ба түүний оршин суугчид" гэсэн хичээлийнхээ сэдэв рүү буцаж орцгооё. Өнөөдөр бид дараахь зүйлийг олж мэдэх ёстой байв.

(цэцэрлэгт юу ургадаг вэ)

Тэгэхээр, цэцэрлэгт юу ургадаг вэ? (жимсний үр тариа)

Та ямар жимсний ургацыг таньсан бэ? (анар жимс, цитрус, чулуун жимс, жимсгэнэ)

Цэцэрлэгт илүү олон ургамал байгаа эсэхийг яаж баталгаажуулах вэ? (тэдгээрийг зүслэгээр үржүүлэх)

Үе тэнгийнхний үнэлгээ, өөрийгөө үнэлэх хуудсыг харна уу. Сүүлийн мөр хэвээр байна. Хичээлийн талаарх сэтгэгдлийнхээ дагуу дөрвөлжин өнгийг будна уу.

Ногоон - хичээл сайн болсон

Улаан - ямар нэг зүйл тодорхойгүй байв

Хар - хичээл таны хувьд тааруухан болсон

Ашигласан номууд: Хичээл "Цэцэрлэг ба түүний оршин суугчид" Коробцова Ю.Ю.

Хичээл "Ургамал ба амьтны ертөнцой, усан сан, нуга, талбайнууд" Дерябо М.Н.

Оньсого: Багш нарт зориулсан гарын авлага/Эмхтгэсэн М.Т.Карпенко.-М.: Боловсрол, 1988.-80 х.

Биеийн тамирын дасгал: Ковалко В.И. Биеийн тамирын сургууль (1-4-р анги): Бага сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамирын практик хөгжил, гимнастикийн цогцолбор, гадаа тоглоом - М.: VAKO.2007. -208 х.

Би өвөө эмээгийнхээ зуслангийн байшинд байнга ирдэг. Зуслангийн байшинд цэцэрлэг, ногооны талбай байдаг.

Цэцэрлэгийн ургамал, оршин суугчдын тайлан

Цэцэрлэгт мод байдаг: алимны мод, лийр, интоор, чавга, quince. Мөн бут сөөг: үхрийн нүд, үхрийн нүд, бөөрөлзгөнө, chokeberry, чацаргана, сарнай хонго. Мөн цэцэрлэгт гүзээлзгэнэ байдаг. Одоо тавдугаар сард бүх мод, бут сөөг цэцэглэж байна. Энэ нь маш сайхан харагдаж байна.

Гэхдээ цэцэрлэгт жимс боловсорч гүйцсэн үед би үүнийг илүүд үздэг. Миний дуртай жимс: гүзээлзгэнэ, бөөрөлзгөнө. Гүзээлзгэнэ 6-р сард, бөөрөлзгөнө 7-р сард боловсордог.

Цэцэрлэгт эмээ маань улаан лууван, сонгино, сармис, өргөст хэмх, улаан лооль, байцаа, төмс, лууван, dill, яншуй тарьсан. Одоо ногоон нахиалдаг орон дээр нахиалж байна. Мөн улаан лууван ногоон сонгино, dill болон яншуй энэ жил би аль хэдийн оролдсон.

Цэцэрлэгт ургамлаас гадна олон янзын амьтад амьдардаг

Манай цэцэрлэгт гүрвэлүүд байдаг. Өдрийн цагаар тэд хайрга дээр авирч, наранд шарах дуртай. Энэ зүйлийг: Элсэрхэг эсвэл энгийн гүрвэл гэж нэрлэдэг. Тэдний урт нь 25, тэр ч байтугай 35 см хүрч чаддаг. Гэхдээ би ийм том гүрвэлүүд 10-15 см урттай ирдэг өөр өнгө: Хурц ногооноос маш бараан, бараг хар өнгөтэй. Тэдний нуруун дээр судалтай, цайвар өнгийн ёроолтой. Тэд маш уян хатан байдаг. Аав бид хоёр тэднийг барих гэж оролдсон ч барьж чадаагүй. Аав сүүлээ гартаа атгасан бол сүүлээ шидэж, гүрвэл өөрийгөө аюулаас хамгаалдаг. Гэхдээ тэр үүнээс болж зовж шаналж байна - тэр бага уян хатан болж, нөөцөө алддаг шим тэжээл- тиймээс та нар зугаацахын тулд гүрвэлийн сүүлийг татах ёсгүй.

Өвөө саравчны дээвэр дээрх том шон дээр шувууны байшин өлгөв. Харин оддын оронд 2 бор шувуу тэнд суурьшжээ. Одоо хавар янз бүрийн өд, ир өвс цуглуулж шувууны гэрт аваачиж үүрээ засдаг. Бид зуслангийн байшинд байхдаа талхны үйрмэгээр эмчилдэг.

Би цэцэрлэгийн ор, тэр ч байтугай амбаарын дунд хүртэл том овоолсон шороог харсан. Энэ бол мэнгэ, нүхээ ухахдаа ийм овоолго хийдэг.

Орон дээр хараахан өвс байхгүй бол зөвхөн хар, шинэхэн ухсан шороон шувууд үргэлж нисдэг: салаа сүүл. Тэд саарал нуруу, цагаан гэдэс, хар толгой, хушуу, урт хар сүүлтэй. Тэд газар дээр гүйж, сүүлээ сэгсэрч байхдаа шавьж барьдаг - иймээс тэдний нэр.

Манай цэцэрлэгт шавж амьдардаг.

Ашигтай: шоргоолж, зөгий, эрвээхэй. Мөн хор хөнөөлтэй: царцааны цох ба царцаа - эдгээр нь 10 см хүртэл урттай асар том царцаа - тэд өвс, навч иддэг.. Ялангуяа төмс иддэг Колорадогийн төмсний цох олон байдаг. Бид тэдэнтэй тэмцэж байна.

Удахгүй амралт эхлэх бөгөөд би ургац хураахын тулд зуслангийн байшин руу байнга явах болно.

Зараа хэрхэн ашигтай вэ?

Зараа олон хүний ​​дачад амьдардаг. Хэдийгээр урт өвөл болон шөнийн харцамьдралынхаа туршид тэд цэцэрлэгт хамгийн тод харагддаг амьтад хэвээр байна. Тэд маш олон ашиг тустай байдаг: зараагийн ердийн хоолонд цох, хорхой, өт, катерпиллар болон бусад шавж орно. Гэсэн хэдий ч заримдаа тэд мэлхий, хулгана, газар дээр барьсан шувууны үүрийг сүйтгэдэггүй. Хэрэв та тэднийг цэцэрлэгт илүү олон удаа зочлохыг хүсч байвал зараа тэжээх хэрэгтэй. Тэд бидний ширээн дээрээс үлдсэн хэсгүүдийг баяртайгаар иддэг. Заримдаа зараа талх, сүүгээр хооллодог боловч ийм хоол нь тэдэнд хор хөнөөлтэй байдаг: энэ нь шүдний өвчин, хоол тэжээлийн эмгэг (суулгалт, шингэн алдалт) үүсгэдэг. Хуурай хоолыг овъёосны будаатай 1: 3 харьцаатай хольж махан дээр үндэслэн муур, нохойд хэрэглэх нь дээр. Нэг аяга тавихаа бүү мартаарай цэвэр ус. Зараа урт өвөлд бэлдэж байх үед намрын улиралд зараа тэжээх нь ялангуяа чухал юм.

Намар гэхэд зараа тарган, лийр хэлбэртэй болох ёстой, эс тэгвээс тэд өвлийг даван туулж чадахгүй. Өвөл нь Оростой харьцуулахад арай зөөлөн, богино байдаг Германд ч гэсэн амьтны эрхийг хамгаалагчид намар зараа барьж, жинг нь шалгадаг: хэрвээ 800 гр-аас дээш бол бүх зүйл зүгээр, зараа сулладаг, бага бол зараа гаргадаг. таргалуулахаар үлдээдэг, эс бөгөөс өвөл үхнэ.

Зарааны хувьд 6 акр газар нь хоол хүнсэнд хүрэлцдэггүй тул хашааны доор дор хаяж 15х15 см хэмжээтэй хэсгүүдийг үлдээж, та зараа үүрээ засаж болно. Зараа овоолсон хог, сойз эсвэл овоолсон түлээнд үүрээ засаж болно. Зарааны хувьд 30х25х25 см хэмжээтэй, зөөлөн тусгаарлагч материалаар хучигдсан хайрцаг байшин: ихэвчлэн хуурай навч (хадлан, сүрэл тохиромжгүй, наалддаг) нэлээд тохиромжтой. Дээрээс нь самбар эсвэл хавтгай чулуугаар хучигдсан, шороогоор цацсан зүсэгдсэн машины дугуй хүртэл зараа барихад тохиромжтой. Миний таньдаг зарааны гэр бүл цэцэрлэгт хаясан 50 литрийн багтаамжтай хуучин колбонд амьдардаг байв. Жирэмсэн зараа хэвтэж байгаа колбоны нарийн хүзүүнд шахаж ядан байсан ч гэр орноо солихыг хүссэнгүй.

Зараа хэрхэн байшин барих вэ

Зараа бол зүгээр л гайхалтай хөршүүд юм. Хэрэв та заримдаа цэцэрлэгтээ зараа харвал тэнд зараа үүр байрлуулж үзээрэй - магадгүй зараа тэнд суурьших болно.

Зараа нь овоолсон хог, сойз эсвэл овоолсон түлээнд үүрээ хийх дуртай. Зарааны хувьд 30х25х25 см хэмжээтэй, зөөлөн тусгаарлагч материалаар хучигдсан хайрцаг байшин: ихэвчлэн хуурай навч (хадлан, сүрэл тохиромжгүй, наалддаг) нэлээд тохиромжтой. Дээрээс нь самбар эсвэл хавтгай чулуугаар хучигдсан, шороогоор цацсан зүсэгдсэн машины дугуй хүртэл зараа барихад тохиромжтой. Миний таньдаг зарааны гэр бүл цэцэрлэгт хаясан 50 литрийн багтаамжтай хуучин колбонд амьдардаг байв. Жирэмсэн зараа хэвтэж байгаа колбоны нарийн хүзүүнд шахаж ядан байсан ч гэр орноо солихыг хүссэнгүй.

Байшинг зарааны сэтгэл татам болгохын тулд хуурай навчийг үүрэндээ байрлуулж, агааржуулалтын нүхийг хааж болохгүй. Байшинг цэцэрлэгийн тусгаарлагдсан буланд байрлуулж, хөрс эсвэл навчаар бүрхэж, зараа байшингаа олохыг хүлээнэ. Зараа байшинд суурьших үед түүнд саад болохгүй, тагийг нь бүү нээ. Хэрэв зараа үймүүлбэл буцаж ирэхгүй, тэр байтугай зараа үржүүлдэг.

Зарим мэдээллээр 2025 он гэхэд зараа Европт бүрмөсөн алга болж магадгүй байна. Зараагийн 25% нь өвлийг тэсвэрлэдэггүй бөгөөд үүний гол шалтгаануудын нэг нь өвөлждөг газар нь хангалтгүй байдаг.
Зарааг өвөлдөө хоргодох, зун нь хоргодох байраар ханга. муу цаг агаарэсвэл 5-р сард үржүүлж, 6, 7-р саруудад залуу зараа үлдэх боломжтой.

Байшингийн орох хаалгыг хонгил хэлбэрээр хийх ёстой бөгөөд ингэснээр муур, нохой хор хөнөөл учруулахгүй.

Тосгоны оршин суугчид хэрэв зараа байшин дээр амьдардаг бол ойр хавьд нь могой, хулгана, мэнгэ хэзээ ч харагдахгүй гэдэгт хатуу итгэдэг.

Хэт олон цэцэрлэгчид ургамалд хор хөнөөл учруулж болзошгүй гэж айж, цэцэрлэгт хүрээлэн буй жижиг амьтдыг устгадаг. Гэсэн хэдий ч артроподуудын дийлэнх нь туйлын хор хөнөөлгүй бөгөөд тэдний махчин зүйлүүд нь хортон шавьжийг устгадаг тул бүр ашигтай байдаг.

Хортон шавьжаар хооллодог шавж

Цэцэрлэгт хүрээлэнгийн олон оршин суугчид хортон шавьжийн байгалийн дайсан байдаг: шоргоолж (хэдийгээр тэд aphids хадгалдаг), махчин хорхой, гүрвэл, зарим шувууд, соно.

Ladybugs нь хортон шавьжаар хооллодог, ялангуяа aphids, насанд хүрэгчдийн цох ба тэдгээрийн авгалдайгаар хооллодог.

Лабиоподууд - Эдгээр зуун хөлтүүд хөрсний хортон шавьжаар хооллодог. Анхааруулга: тэд өвдөж хаздаг!

Hoverflies - жижиг хануур хорхойтой төстэй авгалдай нь aphids-ээр хооллодог бөгөөд насанд хүрсэн ялаа цэцэг тоос хүртдэг.

Аалзнууд тороороо олон төрлийн шавж, тэр дундаа хортой шавжийг хөөж эсвэл барьдаг.

Олон үе хөлт нь идэвхтэй махчин амьтан юм. Хортон шавьжийг идсэнээр тэд тоо толгойгоо бууруулж, заримдаа пестицидтэй тэмцэх хэрэгцээг үгүйсгэдэг.

Lacewings нь навчнууд дээр өндөглөдөг. Ангаахай авгалдай нь aphids идэвхтэй иддэг.

IN цэвэрхэн цэцэрлэгэмгэг төрүүлэгч, хортон шавьж тархах эрсдэл бага боловч ашигтай амьтад суурьших боломжтой унасан навч, сойз модыг хэд хэдэн овоолго үлдээх нь зүйтэй.

Хортон шавьж устгах бодисыг зөвхөн эцсийн арга хэрэгсэл болгон ашигла. Мансууруулах бодисыг болгоомжтой сонгох хэрэгтэй - танд хортой амьтдыг устгадаг хамгийн сонгомол эм хэрэгтэй, гэхдээ бусад зүйлүүдэд аюулгүй байдаг.

Шавж идэшт шувуудыг татах

Шувууд ургамлыг гэмтээж болох боловч тор болон бусад саадыг ашиглан үүнийг багасгадаг. Гэхдээ бусад олон шувууд бүх төрлийн сээр нуруугүй амьтдаар хооллодог, тухайлбал катерпиллар, aphids, slugs зэрэг хортон шавьж.

Шувуудыг татах ургамал болон ашигтай шавж grevilleas зэрэг ургамал. Тусгайлан тараасан хоол нь шувуудын оршин тогтнох боломжийг олгодог.

Цэцэрлэгт усан ванн хийхээ мартуузай, ингэснээр шувууд ямар ч үед ууж, усанд орох боломжтой болно. Тэдгээрийг өдөр бүр дүүргэж, тогтмол угаана. Уснаас бага зэрэг цухуйсан хайрга чулууг ус руу хийнэ - тэдгээр нь жижиг өдтэй алгана болж үйлчилдэг бөгөөд үүнээс уух нь илүү тохиромжтой.

Шувууны хоол, усыг муур хүрэхгүй газар байрлуул.

Бут сөөг нь шувууг хоол хүнсээр хангаад зогсохгүй тохиромжтой алгана, үүрлэх газруудаар хангадаг. Муур орохоос сэргийлэхийн тулд хакей эсвэл долоогоно зэрэг өтгөн, өргөссөн хэлбэрийг илүүд үздэг.

Шувуудыг тэжээ. Тэднийг чихрийн сиропоор цацсан талхны хэсгүүдээр тат. Мөн тусгай нектар хольцыг зардаг.

Шувуудыг ирэхэд нь бишихийн тулд тэжээгч өлгө. Үүний зэрэгцээ тэднийг татах үр нөлөөг үнэл.

ЦЭЦЭРЛЭГ - УРГАМАЛ, АМЬТНЫН НЭГДЭЛ

Манайд амьтад гэхээр үхэр ямаа зэрэг гэрийн тэжээвэр амьтдыг хэлэхгүй, харин хөрсний дор, түүний гадаргуу дээр ургамалтай нягт холбоотой амьдардаг төрөл бүрийн жижиг амьтдыг хэлдэг. Та нартай мөр зэрэгцэн оршдог, таны нүднээс далд оршдог энэ амьтны ертөнц хичнээн олон, олон янз байдгийг та ойлгохгүй байна. Үүнд мэнгэ зэрэг нэлээд том амьтад, жижиг амьтад - гүрвэл, мэлхий, шавжны өргөн уудам ертөнц, цэцэрлэгийн заавал байх ёстой нэмэлт хэрэгсэл болох шувууд орно. Германы эрдэмтэн Ханс Штайнерын хийсэн судалгаагаар титэм дотор байгааг харуулсан гүйцсэн алимны модАмьтны ертөнцийн янз бүрийн төлөөлөгчдийн 300 орчим зүйл амьдардаг бөгөөд хөрсөнд 70 зүйл байдаг. Цэцэрлэгчдийн даалгавар бол бүх зүйл зохицсон тэнцвэртэй байдаг тул хортон шавьжны асуудал байхгүй, цэцэрлэгээ ургамал, амьтдын байгалийн нийгэмлэгт аль болох ойртуулах явдал юм.Нэг төрлийн шавж нь байгалийн жам ёсоороо үржиж үржихэд нөгөө зүйлийн тоо нэн даруй нэмэгдэж, эхнийх нь хоол хүнс болж, тэнцвэр нь аажмаар сэргээгддэг.

Хүний үйл ажиллагааны үр дүнд байгалийн тэнцвэрт байдал алдагддаг. Цэцэрлэг нь нүцгэн ногооны орноос өөр зүйлгүй бол хортон шавьжийн асуудал ялангуяа хурцаар тавигддаг. Хүнсний ногооны ургамал үрждэг хортон шавьжтай ганцаараа үлддэг их хэмжээгээрУчир нь тэдэнд хоол хүнс элбэг, дайсан байхгүй. Энэ тохиолдолд цорын ганц гарц бий - пестицид хэрэглэх. Органик цэцэрлэгжүүлэлтэд хортон шавьжтай тэмцэхийн тулд пестицид хэрэглэдэггүй. Органик цэцэрлэгжүүлэлтийн үндсэн зарчим- хортон шавьжтай тэмцэх биш, харин нөхөн үржих боломжгүй нөхцлийг бүрдүүлэх;өөрөөр хэлбэл байгалийн ургамлын бүлгэмдэлд байдагтай төстэй нөхцөл байдал. Нөхөрлөл гэдэг нь хуурай газрын болон газар доорх олон төрлийн ургамал, амьтдын хамтын амьдрал юм. Тэдгээр нь олон зуун холболтоор холбогдож, бүхэлдээ нэг бүхэл юм. Ийм нийгэмлэг нь хүрээлэн буй орчны таагүй нөхцөл байдал, хортон шавьж, өвчний асар их тархалтыг тэсвэрлэх чадвартай. Хэрэв ийм нийгэмлэгийг цэцэрлэгийн талбай дээр зөв бий болговол тэр нийгэмлэгтэй адил бараг л бие даасан амьдралаар амьдарч эхэлдэг. зэрлэг ургамал, - өөрийгөө зохицуулах хууль хүчин төгөлдөр болох үед. Энэ нь юуны түрүүнд бүрэн алга болдоггүй, гэхдээ тэдний тархалтыг байгалийн дайснууд хязгаарладаг тул ихээхэн хор хөнөөл учруулахгүй хортой шавжны тоог зохицуулахад хамаатай.

Цэцэрлэгээ ийм эв найрамдалтай нийгэмлэг болгон хувиргахын тулд та эхлээд цэцэрлэгтээ ямар амьтан, шавж татахыг хүсч байгаагаа, үүнийг хэрхэн хийхээ мэдэж, хортон шавьжны асуудлыг шийдвэрлэхэд тань туслах ашигтай оршин суугчдыг хоол хүнс, орон байраар хангахад анхаарах хэрэгтэй. .


Том ашигтай амьтдын дунд бид юуны түрүүнд нэрлэх ёстой зараа Hedgehogs нь хеджийн шугуйд олон тусгаарлагдсан булан байдаг цэцэрлэгт дуртайяа суурьшдаг. Тэд ихэвчлэн шөнийн цагаар гарч ирдэг бөгөөд та сүүтэй таваг тавьж бага зэрэг хооллож болно; Гэсэн хэдий ч Германы цэцэрлэгчид зараа сүүгээр биш харин нилээд жижиглэсэн махаар тэжээх ёстой гэж үздэг. Зараа гэрийнхээ эргэн тойронд 300 метрийн радиуст шавьж, дун иддэг.

ШрюЦэцэрлэгт ихээхэн хохирол учруулдаг үлийн цагаан оготноос урт, үзүүртэй хошуугаараа ялгаатай. Тэрээр газар дээр амьдардаг шавьж, өтөөр хооллодог бөгөөд өдөрт эдгээр амьтдыг идэх чадвартай тул тэдний нийт жин нь түүний биеийн жингээс 3 дахин их байдаг. Нэмж дурдахад үлийн цагаан оготнотой өрсөлдөгч бөгөөд тэднийг цэцэрлэгээс түлхэхэд тусалдаг.

Газар дээрх шавжийг маш идэвхтэй иддэг хүмүүс - мэлхийТэгээд гүрвэлүүд.Гүрвэлүүд дулааныг хайрладаг бөгөөд наранд сайн халдаг, нарны дулааныг удаан хугацаанд хадгалдаг овоо чулуунд дуртай байдаг.

Ашигтай шавжнуудын дунд махчин цохыг тэмдэглэх нь зүйтэй. газрын цохЭдгээр нь 2-3 см урт, хар, хүрэн эсвэл ногоон өнгөтэй, цахилдаг цох юм. Тэд бусад цох, хамгийн чухал нь тэдний авгалдайг залгидаг. Жилд нэг газрын цох 400 орчим авгалдай устгаж чаддаг.

Хүн болгонд танигдсан хатагтай хорхой- aphids ба тэдгээрийн авгалдайн дайснууд. Апид идэгчдийн дунд авгалдай нь ялангуяа өлөн зэлмүүн байдаг нэхсэн тор- нарийхан далавчтай, алтан товойсон нүдтэй цайвар ногоон шавьж. Хөгжлийнхөө хоёр долоо хоногт нэг авгалдай 200-300 aphid иддэг. Нас бие гүйцсэн шавж, нэхсэн торны авгалдай нь катерпиллар, цохны авгалдайг устгадаг.

Өөр нэг aphid анчин - чих.Чихэвчийг татахын тулд алимны модонд өлгөх хэрэгтэй. цэцгийн савёроолд нь нүхтэй, хусуур эсвэл өвсөөр дүүргэсэн. Сав нь их бие эсвэл мөчир дээр хүрэх ёстой. Earwigs дуртайяа ийм хоргодох байранд суурьшиж, aphids модыг цэвэрлэнэ.

Ашигтай шавжийг цэцэрлэгт татахын тулд та тэдний биологи, амьдралын хэв маягийн талаар тодорхой ойлголттой байх хэрэгтэй.

Махчин зөгий, ялаа (ховерфли, эрвээхэй) нь астерагийн гэр бүлийн ургамлуудад татагддаг - алтан саваа, chamomile, daisies, түүнчлэн янз бүрийн төрөлгаа - catnip, гаа, гаа. Хүн ба шавжны амт нь давхцдаггүй гэдгийг тэмдэглэж болно: бид том зүйлд дуртай сайхан цэцэгс, мөн тэд амтат, chamomile, ялангуяа селөдерей гэр бүлийн ургамлуудын жижиг, үл үзэгдэх цэцэгс илүү татагддаг. Афид болон зөөлөн биет шавжийг устгадаг ховер ялаа нь мандарваа цэцэг, мариголд зэрэг хавтгай задгай цэцэгнээс нектар авахыг илүүд үздэг.

Ашигтай шавжийг хооллож, хоргодох байраар хангадаг ургамлыг "наны ургамал" гэж нэрлэдэг. Дээр дурдсан бүх зүйлээс харахад танай цэцэрлэгт илүү олон сувилагч ургамал байх тусам хортон шавьжтай холбоотой асуудал бага байх болно. Эдгээр ургамлыг цэцэрлэгийн захын дагуу эсвэл хүнсний ногоотой хилийн бүсэд байрлуулж болно. Ургамлын төрлийг сонгох хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр тэд бие биенээ сольж удаан хугацаанд цэцэглэдэг. Marigolds, allisum, tansy, chamomile, daisies нь үүнд тохиромжтой. Амтлаг, лаванда, иссоп, лаврын, орегано нь удаан хугацаанд цэцэглэдэг. Тэдгээрийг хилийн ургамал болгон ашиглаж болно. Селөдерей гэр бүлийн ихэнх ургамал зуны дундаас сүүл хүртэл цэцэглэдэг бол хоёр наст яншуй, луувангийн ургамлууд хаврын эхэн цэцэг үүсгэдэг.

Амтлаг, муурны навч, нимбэгний бальзам, маржорам, иссоп, лаврын, гаа зэрэг нь тоос хүртдэг шавж, голчлон зөгийд илүү сонирхолтой байдаг.

Цэцэрлэгт хэрэгтэй өөр нэг төрлийн амьтдын тухай санах нь зүйтэй - бордоонд байх нь маш чухал байдаг шороон хорхой. Тэднийг татахын тулд бордоонд валериан, chicory үндэс, сонгины навч нэмнэ.

Сонирхолтой аргаашигтай шавжийг татах цитрусын цэцэрлэгМасанобу Фүкүокагийн "Нэг сүрлийн хувьсгал" номондоо тайлбарласан. Тэрээр цэцэрлэгтээ Моришима хуайс тарьсан нь жилийн турш ургаж, үргэлж шинэ нахиа үүсгэдэг мод юм. Эдгээр нахиа дээр тэд хооллож, үрждэг их хэмжээгээр aphids. Ladybugs aphids дээр хооллодог бөгөөд тэд эрчимтэй үрждэг. Хуайс дээрх бүх aphids-ийг устгасны дараа хатагтайнууд цитрус мод руу нүүж, хортон шавжийг нь идэж эхэлдэг: хачиг, масштабтай шавж, масштабтай шавж. Бид Моришима хуайс ургуулдаггүй, гэхдээ үүнтэй төстэй аргыг aphids-д дуртай бусад ургамлуудад ашиглаж болох нь ойлгомжтой. Цэцэрлэгчдийн гол ажил бол шавьжны нийгэмлэгийн тэнцвэрийг алдагдуулахгүй байх явдал гэж Фүкүока үзэж байна. Тэрээр будааны талбайд бий болгосон тэнцвэртэй нийгэмлэгийг ингэж дүрсэлжээ: “Эдгээр талбайн дундуур аажуухан алх. Соно, эрвээхэйнүүд агаарт гүйдэг. Зөгий цэцэгнээс цэцэг рүү нисдэг. Навчийг хуваахад та шавьж, аалз, мэлхий, гүрвэл болон бусад олон жижиг амьтдыг сэрүүн сүүдэрт гүйж байхыг харах болно. Хөрсний гадарга дор мэнгэ, өт хорхой нөмөрдөг.”

Английн уран зохиолоос бид ижил төстэй санаануудыг олж мэдсэн. Байцааг хортон шавьжнаас хамгаалахын тулд доор нь хошоонгор тарих оролдлого хийсэн. Брюссель нахиалдаг хяналт тавих үед цагаан хошоонгорэрвээхэйний өндөглөдөг өндөгний тоо буураагүй ч насанд хүрсэн байцааны цагаан катерпилларуудын тоо мэдэгдэхүйц буурсан байна. Шалтгаан нь хорхой шавьжны махчин амьтад болох газрын цох, хорхойг идсэн аалзны тоо 2-3 дахин нэмэгдсэн байна. Үндэс ялааны үндэст гэмтэл учруулах нь багассан. Байцааны ургац нэмэгдсэн. Улаан гэрийн хошоонгор цэцэгт байцаабайцааны aphids тоо хэд дахин буурч, үндэс ялаа 1.5 дахин буурсан ч амжилт багатай болсон. Харин улаан хошоонгор цагаан хошоонгороос илүү хурдан, идэвхтэй ургадаг байсан бөгөөд ердийн өрсөлдөөний улмаас байцааг дарах нөлөөтэй байв.

Зодооны тухай ярьж байна хортой шавж, бид энэ асуудалд маш чухал үүрэг гүйцэтгэдэг шувуудын талаар мартаж болохгүй. Шувуудыг татахын тулд үүрээ барих нөхцлийг бүрдүүлэх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд цэцэрлэгийн хилийн дагуу мод, бут сөөгний хеджийг тарьж болно.

Гэхдээ энэ нь хангалтгүй юм. Шувуудыг хашаандаа үүрлэхийг дэмжихийн тулд ялангуяа өвлийн улиралд тэднийг хоол хүнсээр хангах хэрэгтэй. Хедж нь бут сөөг эсвэл жимс бүхий мод, жишээлбэл, эгнээ эсвэл долоогоно зэрэг байвал сайн. Өвлийн улиралд та утсан дээр өлгөөтэй тэжээгч хийж, тэнд үр тариа эсвэл наранцэцгийн үр нэмж, мөн түүнчлэн илүү сайн хольцзарим төрлийн өөх тос агуулсан үр тариа.

Үүнийг хүн бүр мэддэг шувууны байшингийн ашиг тусын талаар ярих нь илүүц байх.

Бид өөрийгөө хамгаалж, хадгалж байдаг цэцэрлэгийн хамгийн тохиромжтой зургийг зурсан. Гэвч бидний мэдэж байгаагаар идеал нь бодит байдал дээр хэзээ ч бүрэн хэрэгждэггүй. Тиймээс хортон шавьж, өвчний асуудал үргэлж тодорхой хэмжээгээр байх болно. Үүнийг шийдвэрлэх арга замын талаар бид холбогдох бүлэгт ярих болно.



Сайт дээр шинэ

>

Хамгийн алдартай